maguras
Administrator
Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 263
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 0:58, 20 Lis 2009 Temat postu: Trójbój siłowy |
|
|
Trójbój siłowy jest to jeden ze sportów siłowych, w którym bardzo duża role odgrywa siła mięśni. W gre wchodza ogromne cięzary, które są nieosiagalne dla większości śmeirtelników. Trzy boje na które składa się trojbój siłowy to: przysiad, wyciskanie sztangi na ławce poziomej i martwy ciag. Zasady tego sportu sa bardzo podobne do dwuboju olimijskiego. Podczas każdego boju wykonuje się trzy podejścia, w których trzeba podnieść jak najwiekszy cięzar. Wyniki są sumowane, co daje wynik trójboju. W poszczegulnych kategoriach wagowych zwycięrza ten który ma jak najlepszy wynik. Prowadzona jest również klasyfikacja wedlug przelicznika Wilksa. Zwycięzca zostaje Mistrzem Mistrzów czyli najlepszym z posród wszystkich startujacych...
Przysiad(wg. przepisów PZKFiTS)
1. Zawodnik staje twarzą do frontu pomostu. Sztanga spoczywa poziomo na barkach, dłonie i palce trzymają gryf, górny brzeg gryfu położony jest nie dalej niż grubość gryfu poniżej zewnętrznej linii barków. Schemat na stronie 16 pokazuje poprawną pozycję sztangi na barkach. Dłonie mogą był położone gdziekolwiek na gryfie pomiędzy kołnierzami lub w kontakcie z wewnętrzną powierzchnią kołnierza.
2. Po zdjęciu sztangi ze stojaków (zawodnikowi może pomóc w zdjęciu sztangi ze stojaków obsługa pomostu) zawodnik musi przesunąć się do tyłu w celu przyjęcia postawy startowej. Kiedy zawodnik jest nieruchomy, wyprostowany, z zablokowanymi kolanami i właściwie położoną sztangą Sędzia Główny da sygnał do rozpoczęcia boju. Sygnał składać się będzie z ruchu ramienia w dół oraz słyszalnej komendy "Start". Przed otrzymaniem sygnału start zawodnik może poprawić pozycję w granicach przepisów, bez ukarania. Ze względów bezpieczeństwa zawodnika, jeśli po okresie pięciu sekund nie przyjmie prawidłowej pozycji do rozpoczęcia boju, to będzie proszony o odłożenie sztangi komendą Odłóż, razem ze wstecznym ruchem ramienia.
3. Po otrzymaniu sygnału od Sędziego Głównego zawodnik ugina nogi w kolanach i obniża tułów do momentu, kiedy górna powierzchnia ud w stawie biodrowym znajdzie się niżej niż wierzchołki kolan. Dozwolona jest tylko jedna próba. Uważa się, że podejście jest rozpoczęte gdy zawodnik odblokuje kolana. Sztanga może przesunąć się w dół pleców zawodnika o grubość/średnicę gryfu od pozycji startowej podczas wykonywania boju.
4. Zawodnik musi z tej pozycji powrócić do pozycji wyprostowanej z zablokowanymi kolanami. Podwójne odbicie w najniższym punkcie przysiadu lub jakikolwiek ruch w dół podczas wstawania jest niedozwolony. Gdy zawodnik znieruchomieje (oczywiś;cie w pozycji końcowej), Sędzia Główny da sygnał do odłożenia sztangi na stojak.
5. Sygnał odłożenia sztangi na stojak polega na odwrotnym ruchu ramienia oraz słyszalnej komendzie "stojak". Zawodnik musi wykonać ruch do przodu i odłożyć sztangę na stojaki. Ze względu na bezpieczeństwo zawodnik może prosić o pomoc obsługę pomostu w odkładaniu sztangi i umieszczeniu jej w stojakach. Podczas wykonywania tej czynności zawodnik musi pozostawać w kontakcie ze sztangą.
6. W żadnym momencie nie może przebywać na pomoście więcej niż 5 i mniej niż 2 osób z obsługi pomostu. Sędziowie mogą decydować o ilości osób obsługi pomostu potrzebnych jednocześ;nie na pomoście: 2, 3, 4 czy 5.
Wyciskanie(wg. przepisów PZKFiTS)
1. Ławeczka do wyciskania będzie tak ustawiona na pomoście, aby częścią przeznaczoną na głowę zwrócona była do przodu pomostu lub ustawiona pod kątem do 45 stopni.
2. Zawodnik kładzie się na ławeczce tak, aby głowa, barki i pośladki dotykały jej powierzchni. Podeszwy i obcasy, ale żadna inna część jego obuwia, muszą pozostawać w kontakcie z pomostem lub blokami. Paski / sprzączki lub przyszwy nie mogą być w kontakcie z pomostem lub blokami podczas wykonywania boju. Dłonie i palce muszą trzymać sztangę leżącą w stojaku z kciukiem obejmującym gryf. Głowa musi znajdować się na lub nad powierzchnią ławeczki, tj. nie wystając z żadnej strony i nie wisząc nad końcem ławeczki. Ta pozycja musi być zachowana podczas wykonywania boju.
3. Aby uzyskać pewne oparcie stóp zawodnik może skorzystać z talerzy lub bloków o płaskiej powierzchni nie przekraczających 30 cm wysokości, umieszczając je na powierzchni pomostu. Dla oparcia stóp winny być dostępne na wszystkich zawodach międzynarodowych bloki o wysokoś;ci 5, 10, 20 i 30 cm. Zarówno na pomoście, jak i na blokach, dozwolone są drobne ruchy stóp i ich bardzo małe poruszenia, tj. ruch boczny na szerokość stopy i ruch do przodu lub tyłu na odległość połowy długości stopy.
4. Nie więcej niż trzy i nie mniej niż dwie osoby obsługi pomostu powinno przebywać na pomoście w dowolnym czasie. Po samodzielnym przyjęciu pozycji zawodnik może poprosić o pomoc przy zdejmowaniu sztangi ze stojaków obsługę pomostu. Podanie sztangi może mieć miejsce jedynie do wyprostowanych rąk.
5. Rozstaw dłoni nie może przekroczyć 81 cm mierząc pomiędzy palcami wskazującymi (obydwa palce wskazujące muszą znajdować się w granicach 81 cm wyznaczonych przez zaznaczenie na gryfie i w całości muszą być w kontakcie z tym zaznaczeniem, jeśli stosowany jest maksymalny uchwyt). Jeśli w przypadku starej kontuzji lub wady anatomicznej, zawodnik nie jest zdolny do równego trzymania gryfu, musi o tym poinformować sędziów przed rozpoczęciem każdego podejścia i, jeżeli będzie to konieczne, gryf zostanie odpowiednio oznakowany. Użycie uchwytu odwrotnego jest zabronione.
6. Po zdjęciu sztangi ze stojaków, z pomocą obsługi pomostu lub bez niej zawodnik powinien czekać z zablokowanymi stawami łokciowymi na sygnał Sędziego Głównego. Sygnał powinien być wydany wtedy, gdy zawodnik znieruchomieje ze sztangą trzymaną we właściwej pozycji. Ze względów bezpieczeństwa zawodnika, jeś;li po okresie pięciu sekund nie przyjmie prawidłowej pozycji do rozpoczęcia boju, to będzie proszony o odłożenie sztangi komendą Odłóż, razem ze wstecznym ruchem ramienia.
7. Sygnał do rozpoczęcia podejścia powinien składać się z ruchu ramienia do dołu i słyszalnej komendy "Start".
8. Po otrzymaniu sygnału, zawodnik opuszcza sztangę do klatki piersiowej (klatka piersiowa, w odniesieniu do niniejszych przepisów, sięga do końca mostka) , przytrzymuje ją nieruchomo na klatce piersiowej przez określony i widoczny czas. Znieruchomienie oznacza: zatrzymanie. Rekomendowana jest reguła jednej sekundy, tj. policzyć raz (po angielsku one), trzymając znieruchomiałą sztangę na klatce. Zawodnik wyciska sztangę do pełnego wyprostu ramion bez przesadnie nierównego prostowania ramion, blokując obydwa ramiona jednocześnie. Gdy zawodnik utrzyma nieruchomą pozycję, sędzia powinien wydać słyszalną komendę "Stojak" łącznie z wstecznym ruchem ramienia.
9. Jeśli z powodów anatomicznych ramiona nie mogą być w pełni wyprostowane zawodnik musi poinformować o tym sędziów przed każdym podejściem.
Martwy ciąg(wg. przepisów PZKFiTS)
1. Zawodnik staje twarzą do frontu pomostu ze sztangą leżącą poziomo przed stopami zawodnika, następnie zawodnik chwyta gryf dowolnym uchwytem obiema rękami i podnosi sztangę, aż do pozycji wyprostowanej.
2. Na zakończenie boju nogi muszą być wyprostowane w kolanach, a barki odciągnięte do tyłu.
3. Sygnał Sędziego Głównego składa się z ruchu ramienia w dół i komendy Opuść. Sygnał nie zostanie wydany, dopóki sztanga nie będzie trzymana nieruchomo, a zawodnik nie osiągnie odpowiedniej pozycji. Jeżeli sztanga jest wprowadzona w wibracje w okolicy kolan, to chociaż wykonanie nie jest dokładnie czyste, nie jest to powodem do spalenia podejścia.
4. Każde oderwanie sztangi od pomostu lub rozmyślna próba wykonania podejścia będą traktowane jako podejście. Raz rozpoczęte podejście bez ruchu w dół jest kontynuowane, dopóki zawodnik osiąga wyprostowaną pozycję z zablokowanymi kolanami. Jeżeli sztanga osiada gdy barki są odciągane do tyłu, to nie jest to powód do spalenia boju.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez maguras dnia Pią 0:59, 20 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|